Sportivii români au reuşit calificarea în patru finale, la individual compus, inele, sărituri şi paralele, miercuri, la Campionatele Europene masculine de gimnastică artistică pentru juniori de la Mersin (Turcia), în timp ce echipa României s-a clasat pe locul al patrulea, informează Agerpres.

Campionatele Europene masculine de gimnastică artistică pentru junioriFoto: europeangymnastics.com

Ucraina a obţinut medaliile de aur pe echipe, cu 239,128 puncte, urmată de Ungaria, 232,494 puncte, şi Bulgaria, 228,361 puncte, România terminând lângă podium, cu 225,193 puncte.

Cea mai bună evoluţie a tricolorilor s-a consemnat la sărituri, unde fraţii Gabriel şi Robert Burtănete au ocupat primele două locuri, cu medii de 14,299 puncte (14,433 şi 14,166), respectiv 14,083 (14,266, respectiv 13,900).

La inele, Gabriel Burtănete a obţinut a treia notă din calificări - 12,800. Raul Gabriel Şoica (12,166) este a treia rezervă.

Robert Burtănete a prins finala la paralele, cu a cincea notă, 13,133.

La bară fixă, Nicolae Ionel Bera (12,066) este prima rezervă, iar Gabriel Burtănete a treia (12,000).

Robert Burtănete (12,633) figurează ca primă rezervă la cal cu mânere, iar fratele său Gabriel e a treia rezervă (12,500).

La individual compus, ambii fraţi Burtănete s-au calificat în finală, Gabriel cu al cincilea total (76,399 puncte), iar Robert de pe locul al 13-lea (74,631 puncte). Raul Gabriel Şoica a ocupat locul 17 (73,064).