Australianul Caleb Ewan (Lotto Soudal) a câștigat, luni, etapa a treia din Turul ciclist al Franţei, desfășurată între Nisa și Sisteron, pe o distanță de 198 de kilometri. Podiumul a fost completat de irlandezul Sam Bennett (Deceuninck - Quick-Step) și de italianul Giacomo Nizzolo (NTT Pro Cycling Team), în timp ce francezul Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick-Step) a păstrat tricoul galben (lider al clasamentui general).​

Clasamentul general:

1. Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick-Step) 13h59'17"

2. Adam Yates (Mitchelton-Scott) +04"

3. Marc Hirschi (Team Sunweb) +07"

4. Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) +17"

5. Davide Formolo (UAE Team Emirates) +17"

Caleb Ewan a câștigat etapa a treia:

Etapa a 4-a va avea loc marți, între Sisteron și Orcieres-Merlette, pe distanţa de 174.5 kilometri.

Turul Franței se desfășoară în perioada 29 august - 20 septembrie, având startul la Nisa și sosirea pe Champs-Elysees. Distanța totală a turului este de 3.484 km și va fi parcursă în 21 de etape. Competiţia ar fi trebuit să înceapă în iunie, dar a fost amânată din cauza pandemiei de coronavirus.