Novak Djokovic a readus pe Serbia in joc in finala Cupei Davis cu Franta. Numarul trei mondial, Nole l-a invins in trei seturi pe Gael Monfils, scor 6-2, 6-2, 6-4, egaland pe Franta la doi inaintea meciului decisiv, in care se vor infrunta Viktor Troicki (il inlocuieste pe Janko Tipsarevic) si Michael Llodra (il inlocuieste pe Gilles Simon).

Djokovic egaleaza Franta la 2 in finala Cupei DavisFoto: Reuters

Djokovic a tras un semnal de alarma inca din debutul meciului, castigandu-si primele doua game-uri la 0. La 2-1 in favoarea sa, sarbul obtine prima sansa de break, pe care o si fructifica: 3-1. Nole reuseste al treilea game alb pe propriul serviciu si se distanteaza la 4-1. Prima sansa de break a lui Monfils vine in game-ul al saptelea (4-2), insa Djokovic isi tine serviciul, face un nou break si incheie primul set la 6-2.

Djokovic isi continua marsul si in setul secund: doua break-uri, la 3-2 si 5-2, ii trec sarbului un nou set in cont: 6-2.

In setul al treilea, Monfils revine in joc si face break-ul la 1-1, dupa ce Nole trimite prea lung un forehand. Francezul nu reuseste insa sa isi pastreze avansul, cedandu-si serviciul in game-ul urmator (2-2). La 3-3, Monfils isi creeaza doua sanse de break, francezul o fructifica pe a doua, spre disperarea lui Nole, care isi izbeste racheta de teren.

Sarbul isi pastreaza insa concentrarea si face rebreak-ul: 4-4. Djokovic isi castiga serviciul, iar Monfils serveste pentru a ramane in meci. O dubla greseala a francezului ii ofera insa sarbului doua mingi de meci. Monfils o salveaza pe prima cu un as, insa trimite un rever in fileu, iar Djokovic castiga meciul.

Serbia si Franta se afla la egalitate dupa primele patru meciuri ale finalei, scor 2-2, duelul partidei dintre Tipsarevic si Llodra urmand a fi decisiv pentru editia actuala a Cupei Davis. Sarbii pot castiga primul lor titlu de Cupa Davis din istorie, in timp ce Franta siar adauga un al zecelea trofeu in vitrina.

Finala Cupei Davis: Serbia - Franta 2-2

Janko Tipsarevic - Gael Monfils 1-6, 6-7(4), 0-6

Novak Djokovic - Gilles Simon 6-3, 6-1, 7-5

Nenad Zimonjic/ Viktor Troicki - Arnaud Clement/ Michael Llodra 6-3, 7-6(3), 4-6, 5-7, 4-6

Novak Djokovic - Gael Monfils 6-2, 6-2, 6-4