Dupa Justine Henin, Samantha Stosur a mai facut o victima de calibru, australianca trimitand-o acasa pe Serena Williams, favorita numarul 1 de la Roland Garros. Cu o luciditate mai mare in joc, Stosur a impus in mare parte ritmul partidei, iar victoria nu a intarziat sa apara (8-6 in decisiv).

Australianca a servit de multe ori precum in turneul masculin, a acoperit bine terenul, a venit oportun la fileu si a profitat de o forma slaba a Serenei in prima parte a meciului.

Dupa 36 de minute, Stosur a castigat cu 6-2 primul set, iar tribunele priveau uimite cum liderul mondial nu poate castiga puncte. Lucrurile s-au schimbat in setul doi, iar americanca a trimis sfertul in decisiv dupa 7-6 (2).

A fost nevoie de 14 game-uri pentru a putea fi stabilita invingatoarea, Stosur calificandu-se in semifinala dupa 8-6 in decisiv.