Victor Hanescu a facut un meci mare impotriva francezului Florent Serra, in semifinalele turneului de la Casablanca (Maroc). Romanul s-a simtit ca "pestele-n apa" pe zgura si nu a cedat niciun set in fata adversarului, calificandu-se in minim de seturi in prima sa finala din acest sezon, scor 6-4, 6-1, dupa o ora si trei minute de joc.

Hanescu, in finala la CasablancaFoto: arryadia.com

Un break l-a ajutat pe Hanescu sa inchida primul set cu 6-4. Setul al doilea a inceput la fel de bine pentru roman, Victor reusind un nou break si trecand la conducere cu 3-1. Serra a fost aproape de un break, insa Hanescu nu a cedat in fata francezului, si-a tinut serviciul, reusind si un break in game-ul urmator. Florent nu a putut face fata serviciului "devastator" al lui Hanescu si a cedat in setul secund cu 1-6. Aceasta este prima victorie a romanului in fata lui Serra.

In finala de la Casablanca, Victor Hanescu il va intalni pe Stanislas Wawrinka. Elvetianul a trecut in trei seturi de italianul Potito Starace, scor 6-4, 3-6, 6-4.

O victorie la Casablanca iar putea aduce lui Victor Hnescu cel de-al doilea titlu din cariera, dupa cel de la Gstaad din 2008.

UPDATE: Horia Tecau a castigat turneul de la Casablanca, la dublu, alaturi de partenerul sau, suedezul Robert Lindstedt. Favoritii numarul 3, cei doi au invins in finala cuplul Rohan Bopanna (India)/Aisam-Ui-Haq Quareshi (Pakistan), scor 6-2, 6-3, 10-7. Acesta este cel de-al doilea trofeu ATP din acest an pentru roman, dupa cel de la Auckland.