Cap de serie numarul 1, Novak Djokovic a fost eliminat de la turneul de tenis de la Marseille de francezul Jo-Wilfred Tsonga. Intr-o partida de 84 de minute, Nole a scapat printre degete primul set, iar la tie-break Tsonga nu i-a dat nicio sansa. Djokovic rateaza finala dupa o infrangere cu 4-6, 6-7 (1-7). Finala se va juca intre Tsonga si Llodra, ultimul invingandu-l pe Giles Simon cu scorul de 7-6, 6-2.

Djokovic incepe bine meciul si dupa un as si un rever in lung de linie bine plasat, sarbul conduce cu 2-1. Tsonga face o dubla greseala si ii daruieste lui Djokovic prima minge de break. Francezul revine de la 15-40 si egaleaza situatia: 2-2. Game alb pentru sarb, dar Tsonga reuseste un break si se distanteaza la 5-3. Nole castiga game-ul pe propriul serviciu si e aproape de egalare. Conduce cu 40-0, obtine minge de break, dar Tsonga revine si castiga primul set in 34 de minute.

In setul secund fiecare jucator isi castiga serviciul, iar soarta partidei se decide in tie-break. Aclamat de public, Tsonga se califica pentru prima data in finala de la Marseille. Aceasta este cea de-a patra victorie a francezului in fata lui Djokovic.

"O data, de doua ori e ok. Dar trei, patru sau cinci e deja incredibil", a declarat zambind Djokovic, potrivit L'Equipe. "Nu sunt deceptionat, deoarece am pierdut in fata unui jucator care a fost mai bun decat mine astazi. A jucat intr-adevar foarte bine. Cred ca ar fi trebuit sa fiu mai agresiv in anumite momente", a adaugat sarbul.

In celalalta semifinala, Llodra l-a invins pe Giles Simon in doua seturi, 7-6, 6-2.