Americanul Andy Roddick este primul finalist al turneului de la Doha. Tenismenul l-a invins in semifinala pe francezul Gael Monfils, scor 7-6 (7-1), 3-6, 6-3. Roddick il va intalni in finala pe castigatorul partidei dintre Roger Federer si Andy Murray.

Cap de serie numarul 5, Monfils l-a eliminat in sferturi pe numarul 1 mondial, Rafael Nadal, dar nu a putut face fata tavalugului american. In primul set, ambii jucatori au reusit cate un break, in ciuda faptului ca Monfils a avut cinci mingi de break, iar Roddick doar doua. Francezul revine bine in joc si il egaleaza pe american la seturi. In setul al treilea, Roddick nu-i lasa nicio sansa lui Monfils si se califica in finala de la Doha.

Aceasta este a cincea intalnire dintre cei doi tenismeni. Monfils l-a invins pana acum pe Roddick de 3 ori (la Madrid, Portschach si Roma). In afara de victoria de vineri, americanul l-a mai invins o singura data pe francez, in finala de la Lyon, din 2005.