Romania are patru reprezentanti calificati in turul doi la Wimbledon. Dupa Victor Hanescu si Edina Gallovits in prima zi, Sorana Cirstea si Monica Niculescu si-au prelungit sederea la Londra cu victorii in ziua secunda a turului intai. Cirstea a trecut cu un dublu 6-4 de Ekaterina Biskova din Rusia, iar Monica Niculescu a invins-o in set decisiv pe slovaca Magdalena Rybarikova.

Cirstea, locul 66 in lume, a avut nevoie de 76 de minute pentru a o invinge pe rusoaica Biskova, in fata careia nu si-a cedat niciodata propriul serviciu. In turul doi, Cirstea o va infrunta pe Viktoria Azarenka din Belarus, pe care a intalnit-o in aceeasi faza a competitiei si la turneul de la Roland Garros, romanca fiind atunci invinsa categoric: 6-0, 6-0.

Monica Niculescu a inceput luni seara meciul cu Rybarikova si l-a terminat marti dimineata. Luni, la scorul 6-1, 3-6, 4-2 pentru slovaca, jocul a fost intrerupt din cauza intunericului. La reluare, Niculescu nu a mai cedat niciun ghem, reusind doua breakuri si castigand setul decisiv cu 6-4. In runda secunda, romanca o va infrunta pe Agnes Szavay din Ungaria, cap de serie numarul 15.