Ajuns la 39 de ani, Stanislas Wawrinka îi încântă în continuare pe fanii tenisului din întreaga lume, iar ultimii care s-au putut bucura de reverul cu o mână executat de elvețian au fost chiar cei prezenți la Țiriac Open.

Stan WawrinkaFoto: NSJsport / Shutterstock Editorial / Profimedia

Stan Wawrinka, învins de Nuno Borges în primul tur de la ATP Țiriac Open 2024

Triplu campion de Grand Slam, Wawrinka a început excelent meciul cu Nuno Borges (55 ATP) de pe terenul central al competiției „ATP 250” de la București. Elvețianul nu i-a oferit nicio șansă de break portughezului și s-a impus la retur în al șaselea game.

Primul set s-a încheiat cu lovitura marcă înregistrată: un backhand năprasnic în lung de linie.

Lupta a fost mai echilibrată în setul secund, dar tot Wawrinka a fost cel care a pus mai multe probleme pe serviciul adversarului. Stan a ratat câte două mingi de break în al treilea și al nouălea game, iar până la urmă a cedat manșa după un game în care Borges a început să-l plimbe din ce în ce mai mult pe linia de fund.

Fanii i-au scandat numele lui Wawrinka pe toată durata meciului, dar acest lucru nu l-a deranjat pe Borges, care a avut mai degrabă probleme cu suprafața de joc (i s-a plâns arbitrului în legătură cu o groapă din spatele liniei de fund).

Diferența de vârstă și-a spus cuvântul în setul decisiv. Wawrinka a rezistat doar în primele cinci game-uri, dar apoi a mai pierdut un game de serviciu și a renunțat la luptă.

Nuno (favorit 7 la București) se va duela în turul următor cu francezul Corentin Moutet (92 ATP), după ce acesta l-a învins pe canadianul Denis Shapovalov (121 ATP / fost loc 10 mondial), scor 6-4, 6-2.

Stan The Man s-a aflat cel mai sus în ierarhia ATP pe locul 3 (în ianuarie 2014), iar de-a lungul carierei a câștigat trei turnee de Grand Slam: Australian Open 2014, Roland Garros 2015 și US Open 2016.

Puncte și bani la ATP Țiriac Open 2024

Marele câștigător al turneului bucureștean va pleca acasă cu 250 de puncte în ierarhia ATP de simplu, dar și cu un cec în valoare de 88.125 de euro. ATP Țiriac Open are premii totale în valoare de 580.000 de euro.

• Câștigător: 250 de puncte ATP și 88.125 de euro

• Finalist: 150 de puncte ATP și 51.400 de euro

Premiile aferente câștigătorilor turneului la dublu

• Câștigători: 250 de puncte ATP și 30.610 euro

• Finaliști: 150 de puncte ATP și 16.380 euro.

Programul meciurilor din cadrul turneului ATP Țiriac Open

• Luni (ora 11:00): Meciuri de calificare pentru tabloul principal de simplu şi primul tur de meciuri de pe tabloul principal de simplu.
  • Marți (ora 11:00): Primul tur de meciuri de pe tabloul principal de simplu şi primul tur de meciuri de pe tabloul principal de dublu.
  • Miercuri și joi (ora 11:00): Al doilea tur de meciuri de pe tabloul principal de simplu şi primul şi al doilea tur de meciuri de pe tabloul principal de dublu.
  • Vineri și sâmbătă (ora 11:00): Meciuri din sferturi de finală la simplu şi o semifinală de dublu.
  • Duminică (ora 12:00): Finala de dublu, urmată de finala de simplu nu mai devreme de ora 15:00.

De-a lungul timpului, turneul de la București a fost câștigat de următorii jucători: