Jannik Sinner și-a respectat statutul de favorit și l-a învins fără mari probleme pe cehul Tomas Machac (60 ATP), scor 6-4, 6-2, în sferturile de finală ale turneului „ATP 1000” de la Miami.

Jannik SinnerFoto: Martin KEEP / AFP / Profimedia

Jannik Sinner s-a calificat în semifinalele turneului ATP Miami

Aflat la cel mai bun sezon al carierei, cu o singură înfrângere în ultimele 26 de meciuri, Jannik Sinner a făcut miercuri pasul în semifinalele ATP Miami.

Tomas Machac a rezistat excelent în primul set, reușind chiar să conducă în două rânduri, înainte ca italianul să câștige mai multe gameuri consecutive.

Setul al doilea a fost total la discreția favoritului numărul doi, care a obținut calificarea după o oră și 32 de minute de joc.

În semifinale, Jannik Sinner va întâlni câștigătorul dintre Nicolas Jarry și Daniil Medvedev.

ATP Miami, sferturi de finală

Tomas Machac - Jannik Sinner (2) 4-6, 2-6

Carlos Alcaraz (1) - Grigor Dimitrov (11)

Alexander Zverev (4) - Fabian Marozsan

Nicolas Jarry (22) - Daniil Medvedev (3)

Miami Open, turneu din categoria ATP Masters 1000, are loc în perioada 20-31 martie. Se joacă pe suprafață hard, pe tabloul principal s-au aflat 96 de jucători, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555. Campionul en-titre este Daniil Medvedev.