Zi nefastă pentru jucătorii mai bine cotați la turneul „ATP 1000” de la Miami. Partidele începute vineri și întrerupte de ploaie s-au reluat cu întârziere mare sâmbătă, tot din cauza condițiilor meteo.

Tommy PaulFoto: Asanka Ratnayake / Shutterstock Editorial / Profimedia

Taylor Fritz, Frances Tiafoe și Tommy Paul s-au oprit în turul al doilea la ATP Miami

Cap de serie numărul 12 la Miami, Taylor Fritz a cedat în două seturi în fața brazilianului Thiago Seyboth Wild (76 ATP), scor 6-3, 6-4, după doar o oră și 11 minute de joc.

Australianul Christopher O'Connell a avut nevoie de aproape două ore și de un tiebreak pentru accederea în turul al treilea.

Aflat pe locul 66 al ierarhiei mondiale, O'Connell l-a învins în două seturi pe Frances Tiafoe (22 ATP), scor 7-5, 7-6(5).

Cu adevărat ghinionist a fost Tommy Paul, care a fost nevoit să se retragă din cauza unei accidentări.

Favoritul numărul 13 câștigase primul set, scor 6-4, în fața conaționalului său Martin Damm.

În setul al doilea, la scoruld e 2-1 pentru Damm, Paul a simțit dureri și a fost nevoit să declare forfait după o oră și zece minute.

Miami Open, turneu din categoria ATP 1000, are loc în perioada 19-31 martie. Se joacă pe suprafață hard, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555. Campioanul en-titre este rusul Daniil Medvedev.