Iga Swiatek a câștigat cea de-a 23-a finală WTA a carierei, după 6-4, 6-0 cu Maria Sakkari, în ultimul act al turneului WTA Indian Wells.

Iga SwiatekFoto: Action Press / Shutterstock Editorial / Profimedia

Iga Swiatek, campioană la WTA Indian Wells 2024

Lidera mondială a cucerit pentru a doua oară trofeul de la Indian Wells și la fel ca în urmă cu doi ani, tot în fața Mariei Sakkari.

Primul set a început bine pentru Swiatek, care a condus cu 3-0, însă jucătoarea din Grecia a echilibrat jocul, a egalat la gameuri, înainte de a ceda cu greu pe final.

Actul secund a fost însă fără istoric, poloneza oferind din nou o demonstrație de forță, câștigând setul cât se poate de categoric.

Partida a durat doar o oră și nouă minute.

A fost trofeul cu numărul 8 câștigat de Iga Swiatek într-o finală de categorie „WTA 1000”.

Maria Sakkari - Iga Swiatek, 3-3 în meciurile directe

2024, Indian Wells: 6-4, 6-0 pentru Swiatek

2022, Indian Wells: 6-4, 6-1 pentru Swiatek

2022, Doha: 6-4, 6-3 pentru Swiatek

2021, Turneul Campioanelor: 6-2, 6-4 pentru Sakkari

2021, Ostrava: 6-4, 7-5 pentru Sakkari

2021, Roland Garros: 6-4, 6-4 pentru Sakkari.

BNP Paribas Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce s-a desfășurat în perioada 6-17 martie. S-a jucat pe suprafață hard și a oferit premii totale în valoare de $8,995,555. Campioana en-titre era Elena Rybakina.