Carlos Alcaraz s-a calificat în finala turneului „ATP Masters 1000” de la Indian Wells, spaniolul reușind să pună capăt seriei incredibile de victorii a lui Jannik Sinner.

Carlos AlcarazFoto: Marco Alpozzi/LaPresse / Shutterstock Editorial / Profimedia

Carlos Alcaraz l-a învins pe Jannik Sinner în semifinalele Indian Wells 2024

Sinner era cel mai în formă jucător din circuitul masculin, cu titluri cucerite în Cupa Davis, Australian Open și Rotterdam.

Venit după 19 victorii la rând, italianul a început perfect meciul cu Alcaraz și și-a adjudecat primul set cu 6-1. La scorul de 2-1, partida a fost întreruptă timp de trei ore, din cauza ploii.

Alcaraz și-a ridicat nivelul jocului și a câștigat fără prea mari emoții următoarele manșe, scor 6-3, 6-2. Duelul a durat două ore și trei minute.

„Am rămas puternic din punct de vedere mental și asta este foarte important. A trebuit să alerg mai mult, să mă apăr mai bine decât am făcut-o în primul set. Să pun mai multe mingi în teren. Să rămân puternic pe teren” - Carlos Alcaraz.

„Asta face lucrurile foarte amuzante, nu? Poate că va exista o zi în care unul dintre noi va câștiga de trei, patru ori la rând. Atunci adversarul sau celălalt trebuie să încerce să se adapteze puțin, încercând lucruri complet noi. Lucrurile pot merge complet prost, să pierzi cu 6-1 6-1, sau orice altceva. Dar cred că este bine pentru mine și o să încerc să cresc în viitor” - Jannik Sinner.

• Aceasta a fost a opta întâlnire directă între Alcaraz și Sinner, iar scorul este acum 4-4.
  • Carlos Alcaraz se va duela pentru trofeul de la Indian Wells cu Daniil Medvedev (4 ATP). Spaniolul conduce cu 3-2 în meciurile cu rusul.
  • Ultima înfrângere a lui Jannik Sinner în circuitul ATP data din 19 noiembrie 2023, când italianul a pierdut în fața lui Novak Djokovic în finala Turneului Campionilor.

2022, Wimbledon: 6-1, 6-4, (8)6-7, 6-3 pentru Sinner

2021, Paris: 7-6(1), 7-5 pentru Alcaraz.

BNP Paribas Open este un turneu din categoria ATP 1000 ce se desfășoară în perioada 6-17 martie. Se joacă pe suprafață hard și este dotat cu premii totale în valoare de $8,995,555. Campionul en-titre este Carlos Alcaraz.