​Casper Ruud s-a calificat în sferturile turneului ATP de la Acapulco, după ce l-a învins în două seturi pe Dusan Lajovic, scor 6-4, 7-5.

Casper RuudFoto: Christophe Ena / AP / Profimedia

Casper Ruud completează tabloul sferturilor la Acapulco după victoria cu Dusan Lajovic

Casper Ruud a completat tabloul sferturilor la ATP Acapulco.

Sportivul clasat pe locul 11 în ierarhia ATP l-a învins în două seturi pe Dusan Lajovic (55 ATP), în urma unui meci ce a durat o oră și 27 de minute.

Astfel, acesta a obținut calificarea în sferturi, unde îl va întâlni pe americanul Ben Shelton (17 ATP). Acesta l-a învins în optimi pe Matteo Arnaldi (42 ATP), scor 7-6(1), 3-6, 6-3.

ATP Acapulco, tabloul sferturilor

Miomir Kecmanovic - Jack Draper

Alex De Minaur (3) - Stefanos Tsitsipas (5)

Casper Ruud (6) - Ben Shelton

Dominik Koepfer - Holger Rune (2)

Abierto Mexicano este un turneu din categoria ATP 500, ce se desfășoară în perioada 26 februarie - 2 martie. Se joacă la Acapulco, pe hard, este dotat cu premii totale în valoare de $2.206.080, iar campionul en-titre este Alex De Minaur (2023).