Ugo Humbert a fost eliminat în sferturile turneului ATP de la Doha, după ce a fost învins în două seturi de Gael Monfils, scor 6-2, 6-4.

Ugo Humbert Foto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ugo Humbert a fost învins de Gael Monfils la ATP Doha

Gael Monfils (68 ATP) este ultimul jucător calificat în semifinalele turneului ATP de la Doha.

Sportivul francez a avut nevoie de două seturi pentru a-l elimina pe conaționalul Ugo Humbert (18 ATP), în urma unui meci ce a durat o oră și 11 minute.

În semifinale, Gael Monfils îl va întâlni Jakub Mensik (116 ATP), cel care l-a eliminat pe Andrey Rublev (5 ATP).

ATP Doha, rezultatele zilei

Alexei Popyrin - Alexander Bublik (4) 6-4, 6-4

Emil Ruusuvuori - Karen Khachanov (2) - retragere Emil Ruusuvuori la 0-3 în primul set

Andrey Rublev (1) - Jakub Mensik 4-6, (6)6-7

Ugo Humbert (3) - Gael Monfils 2-6, 4-6

ATP Doha, tabloul complet al semifinalelor

Jakub Mensik - Gael Monfils

Alexei Popyrin - Karen Khachanov (2)

Qatar Open este un turneu din categoria ATP 250 și se desfășoară în perioada 19-24 februarie. Se joacă pe suprafață hard și este dotat cu premii totale în valoare de 1.395.875 $. Campionul en-titre este Daniil Medvedev.