​Emma Răducanu a fost eliminată în turul al doilea la turneul WTA Abu Dhabi, după ce a fost învinsă în două seturi de Ons Jabeur, scor 6-4, 6-1.

Emma RaducanuFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Emma Răducanu, învinsă în turul doi la Abu Dhabi de Ons Jabeur

Revenită de curând în circuitul WTA, Emma Răducanu a rezistat doar până în turul al doilea la turneul de la Abu Dhabi.

Sportiva din Marea Britanie a fost învinsă categoric de Ons Jabeur (6 WTA), în urma unui meci ce a durat o oră și 18 minute.

Câștigătoarea de Grand Slam nu a avut nicio șansă în fața jucătoarei din Top 10 WTA, care a cedat doar 5 gameuri.

În sferturi, Jabeur va da peste Beatriz Haddad Maia (13 WTA), cea care a ajuns în sferturi grație victoriei cu Magda Linette (55 WTA), scor 7-6(6), (1)6-7, 6-1.

Mubadala Abu Dhabi Open are loc în perioada 5-11 februarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $922.573, iar campioana en-titre este Belinda Bencic (2023).

Principalele favorite de la Abu Dhabi sunt Elena Rybakina (1), Ons Jabeur (2), Maria Sakkari (3, eliminată) și Barbora Krejcikova.