​Victoria Azarenka nu a reușit să treacă de runda inaugurală a competiției „WTA 250” de la Hong Kong, dubla câștigătoare de Grand Slam fiind nevoită să abandoneze. Și Dayana Yastremska (câștigătoarea ultimei ediții a turneului asiatic) a fost eliminată.

Victoria Azarenka Foto: Emmanuel DUNAND / AFP / Profimedia

Victoria Azarenka și Dayana Yastremska, eliminate în primul tur la WTA Hong Kong

Principală favorită la Hong Kong, Azarenka a început excelent partida și a câștigat primul set cu 6-2.

Lideră WTA (în 2012) și câștigătoare la Australian Open (2012 și 2013), Victoria a acuzat probleme la piciorul stâng (în jurul genunchiului), a pierdut setul secund cu 6-3 și a hotărât că nu mai poate continua partida.

Leylah Fernandez (60 WTA, finalistă US Open 2021) va juca în turul al doilea cu Mirra Andreeva (50 WTA), după ce rusoaica de 16 ani a învins-o pe ucraineanca Dayana Yastremska (97 WTA, campioană en-titre a întrecerii de la Hong Kong), scor 6-4, 6-3.

Prudential Hong Kong Tennis Open 2023 are loc în perioada 9-15 octombrie, pe hard, face parte din categoria WTA 250, are premii totale în valoare de $259.303, iar campioana en-titre este Dayana Yastremska (în 2018).