Andrey Rublev și Carlos Alcaraz s-au calificat în sferturile de la US Open. Rusul a trecut în patru seturi de Jack Draper, iar liderul mondial l-a învins în trei seturi pe Matteo Arnaldi.

Andrey RublevFoto: Ng Han Guan / AP / Profimedia

Andrey Rublev și Carlos Alcaraz, în sferturi la US Open

Andrey Rublev și Carlos Alcaraz au obținut luni calificarea în sferturile de la US Open.

Rublev (8 ATP) a trecut în patru seturi de Jack Draper (123 ATP), într-un meci ce a durat 2 ore și 46 de minute.

Favoritul numărul opt a cedat un set (6-3), însă le-a câștigat pe celelalte trei, scor 6-3, 6-3, 6-4.

Carlos Alcaraz a avansat și el în sferturi la Flushing Meadows.

Liderul ATP nu a avut niciun fel de problemă în disputa cu Matteo Arnaldi (61 ATP) și s-a impus în trei seturi, scor 6-3, 6-3, 6-4, la capătul unui meci ce a durat o oră și 59 de minute. Cu această victorie, Alcaraz a ajuns la 40 de succese la turneele de Grand Slam.

În următoarea fază a competiției, Rublev va întâlni câștigătorul duelului dintre Daniil Medvedev (3 ATP) și Alex De Minaur (13 ATP).

De partea cealaltă, Carlos Alcaraz va înfrunta învingătorul dintre Alexander Zverev (12 ATP) și Jannik Sinner (6 ATP).

US Open 2023 are loc în perioada 28 august - 10 septembrie, iar cele mai importante meciuri de la Flushing Meadows vor fi zi de zi pe HotNews.ro. Campionii en-titre sunt Carlos Alcaraz și Iga Swiatek.