Jessica Pegula a fost eliminată în optimile US Open, după ce a fost învinsă categoric în două seturi de Madison Keys, scor 6-1, 6-3.

Jessica PegulaFoto: Rob Prange/DPPI/IPA Sport / Sipa Press / Profimedia

Jessica Pegula, învinsă de Madison Keys în optimi la US Open 2023

Jessica Pegula (3 WTA) nu a reușit să își egaleze performanța de anul trecut de la US Open.

A treia favorită a fost eliminată în optimi de Madison Keys (17 WTA), la capătul unui meci slab făcut de Pegula. De 63 de minute a avut nevoie Keys pentru a avansa în sferturi, cedând doar 4 gameuri în acest joc.

În faza sferturilor, finalista din 2017 o va înfrunta pe Marketa Vondrousova (9 WTA). Cehoaica a trecut la rândul ei în trei seturi de Peyton Stearns (59 WTA), scor 6-7(3), 6-3, 6-2.

US Open 2023 are loc în perioada 28 august - 10 septembrie, iar cele mai importante meciuri de la Flushing Meadows vor fi zi de zi pe HotNews.ro. Campionii en-titre sunt Carlos Alcaraz și Iga Swiatek.