Caroline Garcia a dezamăgit la partida din runda inaugurală de la US Open, pe care a pierdut-o fără drept de apel în fața chinezoaicei Yafan Wang (114 WTA), scor 6-4, 6-1.

Caroline GarciaFoto: Gareth Fuller / PA Images / Profimedia

Caroline Garcia, eliminată de Yafan Wang la US Open

În urmă cu un an, Caroline Garcia disputa semifinala US Open în fața lui Ons Jabeur, iar la ediția din acest an părăsește turneul în primul tur.

Wang a început bine, a condus cu 4-2 și a profitat de greșelile franțuzoaicei pentru a-și adjudeca primul set.

Cap de serie numpărul 7, Garcia a început extrem de slab setul al doilea, iar chinezoaica venită din calificări conducea cu 4-0.

După un game reușit de Caroline, Wang a ratat o minge de meci înainte să provoace una dintre marile surprize ale primului tur.

Partida a durat o oră și 11 minute.

În turul al doilea, Yafan Wang o va înfrunta pe britanica Katie Boulter (61 WTA). US Open 2023 are loc în perioada 28 august - 10 septembrie, iar cele mai importante meciuri de la Flushing Meadows vor fi zi de zi pe HotNews.ro. Campionii en-titre sunt Carlos Alcaraz și Iga Swiatek.