Gabriela Ruse a ajuns pe tabloul principal la US Open, după ce a învins-o pe Dayana Yastremska în calificările ultimului Grand Slam al anului.

Gabriela RuseFoto: Noushad Thekkayil/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Aflată pe locul 166 WTA, Ruse a trecut în două seturi de sportiva din Ucraina (111 WTA, favorită 12 în calificări), scor 7-6(5), 6-3. Partida a durat o oră și 49 de minute.

Gabriela a condus cu 5-2 în prima manșă, a ratat două mingi de set la 5-3 și încă două în tiebreak, dar a reușit până la urmă să se impună.

Emoțiile nu au fost la fel de mari în setul secund: românca s-a desprins, Yastremska a recuperat breakul (3-4), dar și-a pierdut din nou serviciul în chiar următorul game.

• Prin calificarea pe tabloul principal de la Flushing Meadows, Gabriela Ruse și-a asigurat un cec în valoare de 81.500 de dolari.

US Open 2023 va avea loc în perioada 28 august - 10 septembrie, iar cele mai importante meciuri de la Flushing Meadows vor fi LiveText pe HotNews.ro. Campionii en-titre sunt Carlos Alcaraz și Iga Swiatek.