Favoritul numărul doi al turneului, Novak Djokovic, s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale turneului „ATP 1000” de la Cincinnati și a stabilit un nou record după partida de joi.

Novak DjokovicFoto: Chryslene Caillaud / Panoramic / Bestimage / Profimedia

Novak Djokovic, record de victorii împotriva lui Gael Monfils la ATP Cincinnati

După doar o oră și 9 minute de joc, Novak Djokovic s-a impus categoric în fața francezului Gael Monfils (211 ATP), scor 6-3, 6-2.

Cei doi s-au întâlnit până acum de 19 ori, iar Nole s-a impus de fiecare dată, stabilind un nou record de victorii împotriva unui singur adversar.

În sferturile de finală, Novak Djokovic (2 ATP) îl va întâlni pe americanul Taylor Fritz (9 ATP), care a beneficiat în optimi de abandonul sârbului Dusan Lajovic (66 ATP).

Fostul lider mondial are în palmares două trofee la Cincinnati, dar și cinci finale pierdute.

Western & Southern Open (Cincinnati) este o competiție de categorie Masters 1000. Turneul se dispută pe hard în perioada 14-20 august 2023 și are premii totale $6.600.000. Campionul en-titre este Borna Coric.