Iga Swiatek (1 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului „WTA 1000” de la Cincinnati, după victoria în fața chinezoaicei Qinwen Zheng (24 WTA), scor 3-6, 6-1, 6-1.

Iga SwiatekFoto: Tiziana FABI / AFP / Profimedia

Qinwen Zheng, eliminată de Iga Swiatek la WTA Cincinnati

Poloneza a început ezitant primul set, cu două servicii pierdute, iar Zheng conducea cu 3-0. A urmat o palidă revenire, dar jucătoarea din China s-a impus categoric.

Lidera mondială și-a revenit în setul al doilea, pornind cu cinci gameuri câștigate la rând și a trimis partida în decisiv.

În setul al treilea, principala favorită a turneului nu i-a mai făcut concesii adversarei, care nu a mai câștigat decât un singur game.

Partida a durat două ore și 11 minute.

În sferturile de finală de la Cincinnati, Iga Swiatek o va întâlni pe ceha Marketa Vondrousova (10 WTA).

Western & Southern Open (Cincinnati) este o competiție de categorie WTA 1000. Turneul se dispută pe hard în perioada 14-20 august 2023, are premii totale $2.788.468, iar la start pe tabloul principal s-au aflat 64 de jucătoare. Campioana en-titre este Caroline Garcia.