Alexander Zverev este câștigătorul turneului ATP 500 de la Hamburg, după ce l-a învins în marea finală pe Laslo Djere, scor 7-5, 6-3.

Alexander ZverevFoto: Frank Molter / DPA / Profimedia

Alexander Zverev a câștigat turneul de la Hamburg

Alexander Zverev (19 ATP) a câștigat marea finală a turneului ATP 500 de la Hamburg.

Născut chiar la Hamburg, sportivul în vârstă de 26 de ani l-a învins în ultimul act al competiției pe sârbul Laslo Djere (57 ATP), în urma unui meci încheiat într-o oră și 50 de minute.

Zverev s-a impus destul de greu în primul set, cu scorul de 7-5, dar a controlat actul secund, pe care și l-a adjudecat cu 6-3.

Alexander Zverev este primul german care cucerește turneul de la Hamburg după o pauză de 30 de ani.

Grație succesului de la Hamburg, Alexander Zverev va urca pe locul 16 în clasamentul ATP Live. Acesta va fi de asemenea recompensat cu un cec în valoare de €342.500 și 500 de puncte în ierarhia ATP la simplu.