Novak Djokovic este în semifinale la Wimbledon, după ce l-a învins în patru seturi pe rusul Andrey Rublev, scor 4-6, 6-1, 6-4, 6-3.

Novak DjokovicFoto: JEAN CATUFFE/DPPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Novak Djokovic l-a învins pe Andrey Rublev în sferturi la Wimbledon

Novak Djokovic a făcut un nou meci mare și a obținut astfel calificarea în semifinalele turneului de la Wimbledon.

Ocupantul locului 2 în ierarhia ATP l-a învins pe Andrey Rublev (7 ATP), în urma unui duel controlat de fostul lider mondial, decis în două ore și 51 de minute.

Nole a pierdut primul set cu scorul de 6-4 dar a avut o revenire fantastică și a egalat situația la general în doar 29 de minute.

Mai departe, Djokovic a trecut complet la controlul disputei, adjudecându-și și următoarele două seturi.

Astfel, Novak Djokovic îl va întâlni în semifinale pe Jannik Sinner (8 ATP), calificat în premieră în final four-ul unui turneu de Grand Slam.

Wimbledon 2023 are loc în perioada 3-16 iulie, iar HotNews.ro vă va ține zilnic la curent cu cele mai noi informații de la All England Club.