Novak Djokovic a obținut calificarea în sferturile turneului de la Wimbledon. Sârbul l-a învins în patru seturi pe Hubert Hurkacz, scor 7-6(6), 7-6(6), 5-7, 6-4.

Novak DjokovicFoto: JEAN CATUFFE/DPPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Novak Djokovic, victorie cu Hubert Hurkacz în optimi la Wimbledon

Novak Djokovic este într-o formă excelentă, iar sârbul a avansat luni în sferturile turneului de la Wimbledon.

Jucătorul clasat pe locul doi în ierarhia ATP l-a învins în patru seturi pe Hubert Hurkacz (18 ATP), în urma unui meci întins pe două zile, din cauza ploii.

Jocul a durat în total 3 ore și 10 minute, iar pentru Nole urmează un adversar destul de dificil în sferturi.

De 7 ori campion la Wimbledon, Novak Djokovic îl va înfrunta în sferturi pe Andrey Rublev (7 ATP), cel care l-a învins în optimi pe Alexander Bublik (26 ATP), scor 7-5, 6-3, 6-7(6), 6-7(5), 6-4.

Wimbledon 2023 are loc în perioada 3-16 iulie, iar HotNews.ro vă va ține zilnic la curent cu cele mai noi informații de la All England Club.