Iga Swiatek a obținut calificarea în sferturile turneului de la Wimbledon. Lidera mondială a învins-o în 3 seturi pe Belinda Bencic, scor 6-7(4), 7-6(2) și 6-3.

Iga SwiatekFoto: Action Press / Shutterstock Editorial / Profimedia

Iga Swiatek a trecut de Belinda Bencic în optimi la Wimbledon

Iga Swiatek și-a respectat statutul de favorită în duelul cu Belinda Bencic, însă nu a avut deloc un meci ușor.

Lidera mondială a avansat în faza sferturilor, după un meci de peste 3 ore.

Principala favorită a turneului de la Wimbledon a pierdut primul set în fața jucătoarei clasate pe locul 14 în ierarhia WTA și a salvat două mingi de meci în setul al doilea, când elvețianca putea pune punct disputei.

După ce și-a adjudecat setul secund, Iga Swiatek și-a revenit în decisiv și a controlat actul, cedând doar 3 gameuri.

Pentru Iga, urmează duel împotriva Elinei Svitolina (76 WTA).

Wimbledon 2023 are loc în perioada 3-16 iulie, iar HotNews.ro vă va ține zilnic la curent cu cele mai noi informații de la All England Club.