Argentinianul Francisco Cerundolo a câștigat turneul ATP 500 de la Eastbourne, după ce s-a impus în finală în fața americanului Tommy Paul, scor 6-4, 1-6, 6-4.

Francisco CerundoloFoto: Mark Greenwood/IPS / Shutterstock Editorial / Profimedia Images

Tommy Paul, învins de Francisco Cerundolo în finala ATP Eastbourne

Aflat pe locul 19 în clasamentul mondial, Cerundolo s-a impus în ultimul act al competiției în fața celui de-al doilea favorit, după o partidă care a durat o oră și 51 de minute.

După un prim set adjudecat de argentinian, Tommy Paul (17 ATP) a revenit excelent, a condus cu 4-0 și a trimis meciul în setul al treilea.

În decisiv, Cerundolo a trecut din nou la conducerea jocului și a obținut cel de-al doilea titlu al carierei la doar 19 ani, după ce a câștigat finala de la Bastad 2022.

Turneul de la Eastbourne s-a desfășurat în perioada 25 iunie – 1 iulie pe iarbă, face parte din categoria ATP 500 și oferă premii totale în valoare de 723.655 de euro. Campionul en-titre era americanul Taylor Fritz.