Bianca Andreescu (51 WTA) a reușit calificarea în optimile de finală ale turneului WTA 250 din Germania, dar a avut nevoie de trei seturi pentru a se impune în fața britanicei Sonay Kartal (264 WTA).

Bianca AndreescuFoto: Joly Victor/ABACA / Shutterstock Editorial / Profimedia

Bianca Andreescu, în optimi la WTA Bad Homburg

Cap de serie numărul cinci la Bad Homburg, jucătoarea canadiană a câștigat partida în fața lui Kartal cu scorul de 6-2, 3-6,7-5.

Primul set i-a aparținut în totalitate Biancăi, care a condus cu 4-0 și părea că meciul se va încheia după două seturi.

Însă Sonay Kartal a revenit excelent în setul al doilea și a trimis duelul în setul decisiv.

Deși a avut 4-1, Andreescu a pierdut din nou din turație, britanica a dus setul până la 5-5, iar câștigătoarea de la US Open 2019 a evitat cu greu tiebreak-ul și a obținut calificarea.

În optimile de finală, Bianca Andreescu o va întâlni pe spaniola Rebeka Masarova (69 WTA).

Bad Homburg Open este un turneu WTA 250, pe iarbă, care a ajuns la a treia ediţie, primele două fiind câştigate de Angelique Kerber (2021) şi Caroline Garcia (2022).