Coco Gauff este a 7-a jucătoare calificată în sferturi la Roland Garros. Finalista de anul trecut a învins-o în două seturi pe Anna Karolina Schmiedlova, scor 7-5, 6-2.

Coco GauffFoto: Christophe Ena / AP / Profimedia

Coco Gauff, în sferturi la Roland Garros

Clasată pe locul 6 în ierarhia WTA, Coco Gauff a reușit să se califice în sferturile turneului Roland Garros.

Finalistă anul trecut la Paris, jucătoarea din Statele Unite ale Americii a trecut în două seturi de Anna Karolina Schmiedlova (100 WTA), la capătul unui meci ce a durat o oră și 31 de minute.

În sferturi, Gauff poate da peste o adversară de coșmar. Aceasta va întâlni câștigătoarea duelului dintre Iga Swiatek (1 WTA) și Lesia Tsurenko (66 WTA).

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).