Favorit numărul trei al turneului, Novak Djokovic nu a avut emoții în disputa cu peruanul Juan Pablo Varillas (94 ATP), pe care a câștigat-o cu scorul de 6-3, 6-2, 6-2.

Novak DjokovicFoto: Chryslene Caillaud / Panoramic / Panoramic / Profimedia

Novak Djokovici, duel cu Karen Khachanov în sferturi la Roland Garros

Fostul lider mondial a început perfect partida și a condus cu 4-0 în primul set, iar pe final a scăzut puțin din turație.

Și setul al doilea a avut un scenariu asemănător, Varillas reușind să câștige doar două gameuri.

În setul al treilea, peruanul a condus singura dată, după primul game, dar Nole nu i-a acordat nicio șansă și a încheiat partida după aproape două ore.

În sferturile de finală, Novak Djokovic (3 ATP) îl va întâlni pe rusul Karen Khachanov (11 ATP).

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).