Jannik Sinner (9 ATP) a avut parte de un meci epuizant în turul al doilea de la Roland Garros, terminat cu o înfrângere surprinzătoare în fața germanului Daniel Altmaier (79 ATP), scor 6-7(0), 7-6(7), 1-6, 7-6(4), 7-5.

Jannik SinnerFoto: JB Autissier / imago sportfotodienst / Profimedia

Jannik Sinner, învins de Daniel Altmaier la Roland Garros

Cel de-al optulea favorit la Paris, Sinner nu a reușit până acum să treacă de faza sferturilor de finală ale turneelor de Grand Slam.

Primul set a fost câștigat de italian la tiebreak, iar următorul a fost adjudecat în același mod de către Altmaier.

Setul al treilea a fost cel mai dezechilibrat, Jannik Sinner reușind să îl controleze categoric.

După un nou tiebreak prin care germanul a egalat situația scorului, setul decisiv s-a desfășurat pe contre, iar Altmaier a ratat patru mingi de meci până să reușească victoria.

Partida a durat nu mai puțin de cinci ore și 28 de minute.

În 2023, Jannik Sinner a câștigat turneul de la Montpellier și a fost învins în finalele de la Rotterdam și Miami.

În turul al treilea, Daniel Altmaier se va duela cu bulgarul Grigor Dimitrov (29 ATP).

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).