​Meciul dintre Jessica Pegula și Camila Giorgi a durat doar 33 de minute, sportiva din SUA obținând calificarea în turul al treilea de la Roland Garros.

Jessica PegulaFoto: Walter G. Arce Sr. / Zuma Press / Profimedia

Jessica Pegula, în turul trei la Roland Garros - Camila Giorgi s-a accidentat

Pegula (favorită 3) a început perfect partida, a condus cu 4-0 și a câștigat primul set cu 6-2.

Giorgi (37 WTA) a acuzat probleme la genunchiul drept și a fost nevoită să abandoneze.

Sferfinalistă în urmă cu un an la Grand Slamul parizian, Jessica se va duela pentru un loc în optimi cu Elise Mertens (cap de serie 28), după ce belgianca a eliminat-o pe Camila Osorio Serrano (86 WTA - a învins-o în primul tur pe Ana Bogdan), scor 6-3, 7-6(3).

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).