Austriacul Dominic Thiem a provocat una dintre surprizele zilei în turul întâi de la Roland Garros, unde a pierdut după cinci seturi în fața argentinianului Pedro Cachin (64 ATP).

Dominic ThiemFoto: Christophe ARCHAMBAULT / AFP / Profimedia

Dominic Thiem, eliminat de Pedro Cachin la Roland Garros

După trei ore și 51 de minute, Cachin s-a impus cu scorul de 6-3, 6-2, 6(1)-7, 4-6, 6-2.

Jucătorul argentinian a început excelent partida și și-a adjudecat primele două seturi fără prea mult efort.

Thiem a revenit și după un set câștigat la tiebreak, l-a câștigat și pe următorul și a egalat situația.

Decisivul i-a aparținut tot lui Pedro Cachin, care l-a trimis acasă pe fostul câștigător al US Open 2020.

Dominic Thiem mai are în palmares și o finală pierdută la Roland Garros, în 2019.

În turul al doilea, Pedro Cachin îl va întâlni pe favoritul numărul 15, croatul Borna Coric, care a trecut după patru seturi de Federico Coria, scor 7-6, 6-7, 6-3, 6-3.

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).