Ucraineana Anhelina Kalinina (47 WTA) a produs surpriza și s-a calificat în finala turneului „WTA 1000” de la Roma, după ce a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova (12 WTA), scor 7-5, 5-7, 6-2.

Anhelina KalininaFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Veronika Kudermetova, eliminată de Anhelina Kalinina la WTA Roma

După un prim set jucat de la egal la egal, Kudermetova, cap de serie numărul 11, a cedat în final, iar ucraineana a profitat din plin.

Deși a condus cu 5-3 în setul al doilea, Kalinina a ratat șansa să încheie meciul mai repede, iar rusoaica a revenit și a câștigat patru gameuri consecutive.

În setul decisiv, Kalinina a început perfect, a condus cu 4-0 și nu a ratat victoria, deși a scăzut din turație pe final.

Partida a durat două ore și 53 de minute.

În finala turneului de la Roma, Anhelina Kalinina va întâlni câștigătoarea dintre kazaha Elena Rybakina (6 WTA) și letona Jelena Ostapenko (20 WTA).

WTA Roma are loc în perioada 9-20 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico. Are premii totale în valoare de $3.572.618 și face parte din categoria „WTA 1000”. Campioana ultimelor două ediții este Iga Swiatek.