Andrey Rublev a părăsit turneul „ATP 1000” de la Roma, după ce a fost învins surprinzător în optimile de finală de germanul Yannick Hanfmann (101 ATP), după trei seturi, scor 7-6(5), 4-6, 6-3.

Andrey RublevFoto: NSJsport / Shutterstock Editorial / Profimedia

Andrey Rublev, învins de Yannick Hanfmann la ATP Roma

Primul set s-a jucat de la egal la egal, iar Rublev, cel de-al șaselea favorit al turneului, s-a văzut învins la tiebreak, după 7-5.

Rusul a început perfect setul al doilea, pe care l-a condus autoritar și părea că se va îndrepta spre victorie.

Însă în setul decisiv, Hanfmann a reușit să producă surpriza și să se califice în turul următor.

Partida a durat două ore și 35 de minute.

În sferturile de finală, Yannik Hanfmann va întâlni câștigătorul dintre germanul Alexander Zverev (22 ATP) și rusul Daniil Medvedev (3 ATP).

Mastersul de la Roma are loc în perioada 10-21 mai, pe zgură, face parte din categoria ATP 1000, are premii totale în valoare de €7.705.780, Novak Djokovic este campionul en-titre, iar Rafael Nadal deține recordul de titluri de la Foro Italico (10).