​Barbora Krejcikova a câștigat singurul Grand Slam al carierei pe zgură (Roland Garros 2021), dar sportiva din Cehia nu trece prin cea mai bună perioadă și a fost eliminată în optimi la turneul „WTA 1000” de la Madrid.

Barbora KrejcikovaFoto: Pete Staples / AP / Profimedia

Barbora Krejcikova, învinsă de Petra Martic la WTA Madrid

Surpriza zilei la turneul de la Caja Magica a fost furnizată de Petra Martic (33 WTA, cap de serie 27).

Croata a învins-o în două seturi pe Krejcikova (favorită 11), scor 6-3, 7-6(1). Meciul a durat o oră și 56 de minute.

Martic a ratat două mingi de meci la scorul de 5-4 în setul secund, a salvat patru la scorul de 5-6 și s-a impus până la urmă în tiebreak.

Petra, care a obținut cel mai bun rezultat la un turneu major tot pe zgura de la Roland Garros (sferturi în 2019), va da în sferturi peste învingătoarea partidei dintre Iga Swiatek (lidera ierarhiei mondiale) și Ekaterina Alexandrova (favorită 16)

WTA Madrid, sferturi de finală

Iga Swiatek / Ekaterina Alexandrova (16) - Petra Martic (27)

Jessica Pegula (3) / Martina Trevisan (18) - Veronika Kudermetova (12)

Maria Sakkari (9) - Irina Begu (31)

Mayar Sherif - Aryna Sabalenka (2).

WTA Mutua Madrid Open are loc în perioada 25 aprilie - 7 mai pe zgura din complexul de la Caja Magica. Face parte din categoria WTA 1000, are premii totale în valoare de $7.652.174, iar campioana en-titre este Ons Jabeur. Simona Halep s-a impus la edițiile din 2016 și 2017.