​Jule Niemeier (locul 67 WTA) a produs surpriza la Madrid, nemțoaica trecând în două seturi, scor 7-6(9), 6-1, de Petra Kvitova, a zecea favorită, în turul al doilea al întrecerii de la Caja Magica.

Petra KvitovaFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Petra Kvitova, eliminată surprinzător de la WTA Madrid - A câștigat de trei ori competiția în trecut

Meciul a fost unul echilibrat doar în primul său set, unul care a avut nevoie de un tie-break destul de lung (scor 11-9) pentru a fi adjudecat de Niemeier.

Petra a căzut din punct de vedere mental în al doilea set, unul în care a fost departe de nivelul său cel mai bun (a comis nu mai puțin de 53 de erori neforțate în toată partida).

Triplă campioană la Caja Magica (la edițiile din 2011, 2015 și 2018), Kvitova a fost de nerecunoscut în setul al doilea, unul pe care l-a cedat cu 6-1 (a fost condusă cu 5-0). Meciul a durat o oră și 52 de minute.

Sportiva din Cehia era favorită zece la câștigarea trofeului de la competiția de categorie WTA 1000.

WTA Mutua Madrid Open are loc în perioada 25 aprilie - 7 mai pe zgura din complexul de la Caja Magica. Face parte din categoria WTA 1000, are premii totale în valoare de $7.652.174, iar campioana en-titre este Ons Jabeur. Simona Halep s-a impus la edițiile din 2016 și 2017.