​Iga Swiatek și-a apărat cu succes titlul cucerit în 2022 la Stuttgart (competiție de categorie „500”), lidera ierarhiei WTA trecând, după un meci echilibrat și intens, de Aryna Sabalenka, a doua jucătoare a lumii, scor 6-3, 6-4.

Iga SwiatekFoto: Julia Rahn / imago sportfotodienst / Profimedia

Pe zgura rapidă de la Stuttgart serviciul a avut un rol esențial, iar cele două sportive au încercat pe cât posibil să evite breakurile.

Iga și Aryna au purtat o adevărată „bătălie” pentru fiecare palmă de teren, loviturile decisive și unghiurile favorabile fiind la mare căutare.

În primul set diferența s-a făcut la micile detalii, Sabalenka cedându-și serviciul pentru prima dată la scorul de 4-3. Iga a profitat imediat, iar manșa i-a revenit polonezei cu 6-3.

Setul al doilea a început rău pentru Aryna: a avut un moment de rătăcire în chiar primul game al manșei, iar Swiatek a făcut diferența de la retur.

A urmat o cursă de urmărire pentru Sabalenka, dar Iga a fost inspirată și puternică mental în cel mai dificil moment: a salvat o minge de break la 2-1 în favoarea sa.

S-a mers cap la cap cu serviciul, iar setul a fost adjudecat de lidera mondială cu 6-4. Finala de la Stuttgart a durat o oră și 50 de minute.

De știut

• Iga Swiatek va primi un cec în valoare de €104.478 și 470 de puncte în ierarhia WTA de simplu. De cealală parte, Aryna Sabalenka va fi recompensată cu €64.500 și cu 305 puncte (de fapt, cele două și-au apărat punctele câștigate în 2022).

În fapt, finala din 2023 a fost o reeditare a celei de anul trecut. În 2022, Iga s-a impus destul de clar, scor 6-2, 6-2.

În urma finalei de duminică, Iga conduce cu 5-2 în meciurile directe cu Sabalenka. Ultimul succes al Arynei a fost consemnat în semifinalele Turneului Campioanelor din 2022, scor 6-2, 2-6, 6-1.