Ons Jabeur (4 WTA) a reușit o calificare facilă în semifinalele turenului „WTA 500” de la Stuttgart, după ce a trecut în sferturi de braziliana Beatriz Haddad Maia (14 WTA), scor 6-3, 6-0.

Ons JabeurFoto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

Beatriz Haddad Maia, eliminată de Ons Jabeur la WTA Stuttgart

Dubla finalistă de Grand Slam a făcut o partidă excelentă în sferturile de finală de la WTA Stuttgart.

În primul set Beatriz Haddad Maia a încercat să îi pună probleme celei de-a treia favorite a turneului, dar Jabeur l-a controlat total și fără emoții.

Setul al doilea a fost la discreția jucătoarei tunisiene, care l-a încheiat după doar 24 de minute cu un categoric 6-0. Partida a durat doar o oră și nouă minute.

În semifinale, Ons Jabeur va întâlni câștigătoarea dintre lidera mondială Iga Swiatek și Karolina Pliskova.

Turneul de la Stuttgart face parte din categoria WTA 500, are loc pe zgură indoor, are premii totale în valoare de $780.637, iar campioana en-titre este Iga Swiatek (titlu cucerit în 2022).