Aflată în centrul controverselor după disputa cu Iga Swiatek, rusoaica Anastasia Potapova a reușit să o învingă pe Caroline Garcia (5 WTA), scor 4-6, 6-3, 6-3, în sferturile de finală ale turneului WTA Stuttgart.

Anastasia PotapovaFoto: Maksim Konstantinov/SOPA Image / Shutterstock Editorial / Profimedia

Caroline Garcia, învinsă de Anastasia Potapova la WTA Stuttgart

A patra favorită a turneului, Garcia a controlat primul set și l-a adjudecat, iar meciul părea că se va îndrepta către o victorie facilă.

Următoarele două seturi i-au aparținut Anastasiei Potapova (24 WTA), care le-a câștigat cu același scor, 6-3, 6-3, în fața franuzoaicei câștigătoare a Turneului Campioanelor.

Partida a durat două ore și opt minute.

În semifinale, Potapova o va întâlni pe campioana de la Australian Open, Aryna Sabalenka (2 WTA), care a trecut în sferturi de Paula Badosa, 4-6, 6-4, 6-4.

Turneul de la Stuttgart face parte din categoria WTA 500, are loc pe zgură indoor, are premii totale în valoare de $780.637, iar campioana en-titre este Iga Swiatek (titlu cucerit în 2022).