Sorana Cîrstea are parte de o perioadă foarte bună, sportiva noastră bifând un sfert de finală la Indian Wells și o semifinală la Miami (ambele, competiții de categorie WTA 1000).

Sorana CirsteaFoto: PA Images / Alamy / Alamy / Profimedia

Sorana Cîrstea, salt de 33 de locuri în clasamentul WTA - Se va afla pe 41 în lume

După aceste rezultate foarte bune, Cîrstea va înregistra un salt impresionant în ierarhia mondială de simplu: va urca 33 de locuri, până pe 41.

În vârstă de 32 de ani (va împlini 33 în curând, pe 7 aprilie), Sorana s-a aflat cel mai sus în clasamentul WTA pe 21: în data de 12 august 2013.

De-a lungul carierei, Cîrstea are 507 victorii și 386 de înfrângeri. A adunat în acest sezon $655.988, iar în întreaga carieră $8.131.495 (doar din premiile din tenis).

Rezumatul partidei dintre Sorana Cîrstea și Petra Kvitova, scor 5-7, 4-6

De știut după meciul câștigat de Petra Kvitova contra Soranei Cîrstea

• Petra Kvitova (12 WTA) se va duela pentru trofeul de la Miami cu Elena Rybakina (7 WTA), după ce campioana de la Wimbledon 2022 a învins-o pe Jessica Pegula (3 WTA), scor 7-6(3), 6-4.
  • Prezența în semifinalele turneului de la Miami este a doua cea mai bună performanță din cariera Soranei Cîrstea, după ce în 2013 a ajuns până în finala Rogers Cup (a fost învinsă atunci de Serena Williams).
  • Calificarea în semifinale reprezintă cel mai bun rezultat înregistrat în carieră de Sorana Cîrstea la Miami Open. De asemenea, ea a învins pentru prima oară o jucătoare din Top 2 WTA (Aryna Sabalenka).
  • Pentru prezența în semifinalele competiției din Florida, Sorana va primi un cec în valoare de 352.635 de dolari și 390 de puncte în clasamentul WTA de simplu.
  • Parcursul foarte bun de la turneul din Florida o va ajuta pe Sorana să facă un salt important în ierarhia mondială de simplu: începând de luni, 3 aprilie, sportiva noastră va ocupa locul 41 (salt de 33 de poziții).
  • Sorana Cîrstea este prima jucătoare din afara Top 50 WTA care a câştigat cel puţin 9 meciuri pe tabloul principal la Sunshine Double (4 la Indian Wells şi 5 la Miami) în acelaşi an.