Jannik Sinner (al 10-lea favorit) a dat lovitura la Mastersul de la Miami: s-a calificat în marea finală după ce l-a învins în semifinale pe Carlos Alcaraz, liderul ierarhiei ATP, scor 6-7(4), 6-4, 6-2.

Carlos AlcarazFoto: GEORGIOS KEFALAS / AP / Profimedia

Carlos Alcaraz, liderul ATP, învins de Jannik Sinner, jucător antrenat de Darren Cahill

Carlos a fost un pic mai inspirat în tiebreakul primului set, unul pe care și l-a ajudecat cu 7-4. Se părea că liderul mondial va obține o nouă victorie împotriva italianului, dar Jannik a ținut neapărat să infirme pariurile specialiștilor.

Sinner a mai cedat până la finalul partidei doar șase gameuri (6-4, 6-2), iar victoria fantastică în fața liderului mondial s-a conturat după un meci epic de trei ore și trei minute.

În urma acestui succes, italianul a egalat situația în meciurile directe cu Alcaraz: 3-3.

În marea finală de duminică, de la ora 20:00 (în direct pe canalele Eurosport), Sinner va da peste Daniil Medvedev, fost lider mondial.

Rusul îl domină categoric până acum pe italian în meciurile directe, Medvedev având 5-0 contra lui Sinner.

Mastersul de la Miami are loc în perioada 22 martie - 2 aprilie pe hard, are premii totale în valoare de $8,8 milioane, iar campionul en-titre este Carlos Alcaraz.