Jannik Sinner a obținut biletul pentru sferturile turneului de la Miami, după ce l-a învins în două seturi pe Andrey Rublev, scor 6-2, 6-4.

Jannik SinnerFoto: Corey Sipkin / AFP / Profimedia

Jannik Sinner, în sferturi la Miami după ce a trecut de Andrey Rublev

Clasat pe locul 11 în ierarhia ATP, Jannik Sinner a avut nevoie de două seturi pentru a-l depăși pe Andrey Rublev (7 ATP), la capătul unui meci ce a durat o oră și 12 minute.

Italianul pregătit de Darren Cahill a făcut un prim set foarte bun, pe care l-a controlat și închis în doar 32 de minute.

În actul secund, cei doi au mers cap la cap până la scorul de 3-3, iar Sinner a reușit break-ul care l-a îndreptat către o victorie importantă la Miami.

Urmează duelul din sferturi, acolo unde Jannik Sinner va da peste câștigătorul meciului dintre Botic Van De Zandschulp (32 ATP) și Emil Ruusuvuori (54 ATP).

Mastersul de la Miami are loc în perioada 22 martie - 2 aprilie pe hard, are premii totale în valoare de $8,8 milioane, iar campionul en-titre și principalul favorit este Carlos Alcaraz.