Sorana Cîrstea a reușit o partidă excelentă în turul al doilea al turneului WTA 1000 de la Miami, eliminând-o pe cea de-a cincea favorită, Caroline Garcia, scor 6-2, 6-3.

Sorana CirsteaFoto: Noushad Thekkayil/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sorana Cîrstea a eliminat-o pe Caroline Garcia la WTA Miami

Românca a avut nevoie de doar o oră și 19 minute pentru a se impune în fața franțuzoaicei aflată pe locul 4 mondial.

Primul set a fost la discreția Soranei, care în final a scăzut ușor ritmul. În setul al doilea, Garcia a părut că poate reveni, dar după 3-3 sportiva din România s-a detașat lejer.

În turul al treilea de la WTA Miami, Sorana Cîrstea (74 WTA) o va întâlni pe Karolina Muchova (55 WTA).

• Pentru calificarea în turul al treilea, Sorana Cîrstea și-a asigurat 55.770 de dolari şi 65 de puncte WTA în ierarhia de simplu.
  • România a mai avut două repezentante pe tabloul feminin de simplu, însă Ana Bogdan și Irina Begu au fost deja eliminate.

Cîrstea vs Garcia 2-2

Sorana Cîrstea și Caroline Garcia s-au mai întâlnit de patru ori, scorul fiind 2-2 după această partidă.

Trebuie reamintit însă că jucătoarea noastră s-a impus în ultimul meci direct, de acum doar câteva zile, de la Indian Wells.

2023, Indian Wells: Cîrstea vs Garcia 6-4, 4-6, 7-5

2019, Madrid: Cîrstea vs Garcia 4-6, 6-3, 1-6

2017, Toronto: Cîrstea vs Garcia 2-6, 7-6(4), 4-6

Miami Open are loc în perioada 21 martie - 2 aprilie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $8.800.000. Pe tabloul principal se află 96 de jucătoare, iar campioana en-titre este Iga Swiatek.