Irina Begu a fost eliminată de la turneul de la Miami, după ce a fost învinsă de Qinwen Zheng în 3 seturi, scor 6-2, 1-6, 1-6.

Irina BeguFoto: Brenton EDWARDS / AFP / Profimedia

Qinwen Zheng, în turul trei la Miami

Sportiva din România clasată pe locul 34 în ierarhia WTA s-a oprit în turul doi la Miami.

Irina a fost învinsă de favorita numărul 23, Qinwen Zheng (23 WTA), la capătul unui meci ce a durat 2 ore și 3 minute.

Deși a făcut un prim set bun, pe care l-a și câștigat cu scorul de 6-2, Irina a cedat categoric actul secund, în care a reușit să ia un singur game.

În decisiv, chinezoaica a făcut două break-uri, iar după 43 de minute de la startul setului 3, Zheng a pus punct partidei.

Astfel, Irina Begu se alege cu 30.885 de dolari și 35 de puncte în ierarhia WTA la simplu.

În următorul tur, Qinwen Zheng va da peste câștigătoarea duelului dintre Liudmila Samsonova (15 WTA) și Viktorija Golubovic (116 WTA).

Miami Open are loc în perioada 21 martie - 2 aprilie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $8.800.000. Pe tabloul principal se află 96 de jucătoare, iar campioana en-titre este Iga Swiatek.