Sorana Cîrstea nu a avut parte de un meci ușor în primul tur al turneului de la Miami. Românca a avut nevoie de mai bine de două ore pentru a o învinge pe Fernanda Contreras Gomez, scor 7-6(6), 6-2.

Sorana CirsteaFoto: Noushad Thekkayil/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Caroline Garcia, următoarea adversară a Soranei - Românca a învins-o pe aceasta la Indian Wells

Sorana Cîrstea a obținut calificarea în turul doi la Miami.

Românca clasată pe locul 74 în ierarhia WTA a avut nevoie de 2 ore și 3 minute pentru a trece de Fernanda Contreras Gomez (179 WTA).

Eliminată în sferturile de la Indian Wells de Iga Swiatek, Sorana nu a avut parte de un meci ușor cu mexicanca.

În primul set, românca a revenit de la 4-2 și 5-3, iar după o oră și 16 minute a reușit să își adjudece primul act.

Setul secund a fost unul controlat de Sorana, dar și aici aceasta a fost nevoită să revină de la 2-1.

În cele din urmă, Sorana Cîrstea a obținut victoria și s-a calificat în următorul tur, acolo unde va da peste Caroline Garcia (5, WTA), o mai veche cunoștință.

Cele două s-au întâlnit și la Indian Wells, unde Sorana s-a impus în 3 seturi (6-4, 4-6, 7-5).

• Pentru calificarea în turul al doilea, Sorana Cîrstea va primi 30.885 de dolari şi 35 de puncte WTA în ierarhia de simplu.

Miami Open are loc în perioada 21 martie - 2 aprilie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $8.800.000. Pe tabloul principal se află 96 de jucătoare, iar campioana en-titre este Iga Swiatek.