Jessica Pegula a obținut calificarea în turul trei la turneul de la Miami, după ce a surclasat-o pe Katherine Sebov, scor 6-3, 6-1.

Jessica PegulaFoto: Ng Han Guan / AP / Profimedia

Jessica Pegula, în turul trei la Miami - A trecut lejer de Katherine Sebov

Jessica Pegula (3 WTA) a făcut un meci foarte bun în turul secund la Miami și a trecut într-o oră și 6 minute de Katherine Sebov (172 WTA).

Chiar dacă jucătoarea din Canada revenise în primul set de la 2-0, Pegula și-a făcut în continuare jocul și a închis primul act cu scorul de 6-3.

În setul secund, americanca a avut un joc și mai agresiv, iar la doar 29 de minute de la startul actului secund, Pegula și-a adjudecat victoria.

Astfel, ea o va întâlni în turul următor pe conaționala Danielle Collins, ocupanta locului 30 în ierarhia WTA.

Aceasta a trecut în două seturi de Viktoriya Tomova, scor 7-6(3), 6-2.

Miami Open are loc în perioada 21 martie - 2 aprilie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $8.800.000. Pe tabloul principal se află 96 de jucătoare, iar campioana en-titre este Iga Swiatek.