Fosta lideră mondială a prins o zi slabă, părăsind surprinzător turneul Indian Wells după doar două tururi, în fața Karolinei Muchova, scor 7-6(1), 6-3.

Victoria AzarenkaFoto: Charles Baus/CSM / Shutterstock Editorial / Profimedia

Victoria Azarenka, eliminată de Karolina Muchova la Indian Wells

Muchova (76 WTA) a controlat primul set în fața dublei campioane de Grand Slam, iar la tiebreak s-a impus categoric, 7-1.

În setul secund, jucătoarea din Belarus (14 WTA) a pierdut trei servicii, iar Karolina Muchova a profitat din plin și a încheiat partida după două ore și șase minute.

Turul al treilea va aduce pentru sportiva din Cehia confruntarea cu învingătoarea dintre italianca Martina Trevisan (26 WTA) și americanca Madison Brengle (87 WTA).

Indian Wells se desfășoară în perioada 6-19 martie, pe hard, iar pe cele două tablouri principale s-au aflat la start câte 96 de jucători. Competiția oferă câte 8.800.000 de dolari la masculin și la feminin. Campioni en-titre sunt Taylor Fritz și Iga Swiatek.