​Andrey Rublev a reușit o revenire senzațională în meciul cu Alejandro Davidovich Fokina (locul 29 mondial) și s-a calificat în sferturile turneului „ATP 500” de la Dubai.

Andrey RublevFoto: Ng Han Guan / AP / Profimedia

Andrey Rublev l-a învins dramatic pe Alejandro Davidovich Fokina

Aflat pe locul 6 în clasamentul ATP, Rublev a pierdut după doar 30 de minute de joc primul set, scor 6-1.

Cei doi jucători au mers cap la cap până în tiebreakul setului secund, iar jucătorul iberic a condus cu 6-1. Rusul (favorit 2) nu a renunțat la luptă și a împins partida în decisiv câștigând șapte puncte la rând (a salvat cinci mingi de meci).

Al treilea set a fost la fel de echilibrat, dar Andrey nu a mai avut emoții în tiebreak și s-a impus cu 7-3.

Andrey Rublev se va duela pentru un loc în semifinale cu olandezul Botic Van De Zandschulp (33 ATP), care a trecut de suedezul Mikael Ymer (59 ATP), scor 3-6, 6-3, 6-3.

Sursă video: Eurosport

Dubai Duty Free Tennis Championships are loc în perioada 27 februarie - 4 martie, pe hard, face parte din categoria ATP 500 și are premii totale în valoare de 2.855.495 de dolari. Campionul en-titre este Andrey Rublev (2022).